Договор од Чанаккале

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Договор од Чанакале)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Договор од Чанаккале

1809
Потпишан5 јануари 1809
МестоЧанаккале
Странки
Јазицианглиски, отомански

Договорот од Чанаккале бил склучен по крајот на Англо-турската војна (1807-1809).

Според договорот Османлиите им дале на британските трговци големи привилегии. Британија ветила дека ќе го заштити интегритетот на Османлиското Царство против француската инвазија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]