Прејди на содржината

Договор од Чанаккале

Од Википедија — слободната енциклопедија
Договор од Чанаккале

1809
Потпишан5 јануари 1809
МестоЧанаккале
Странки
Јазицианглиски, отомански

Договорот од Чанаккале бил склучен по крајот на Англо-турската војна (1807-1809).

Според договорот Османлиите им дале на британските трговци големи привилегии. Британија ветила дека ќе го заштити интегритетот на Османлиското Царство против француската инвазија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]