Договор од Цариград (1533)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Договор од Цариград

1533
Потпишан22 јули 1533
МестоЦариград , Османлиско Царство
Потписници Османлиско Царство
Хабсбуршка Монархија Хабсбуршка монархија

Цариградскиот договор бил потпишан на 22 јули 1533 година помеѓу Османлиско Царство и Австрија.

Според договорот, Фердинанд ги повлекол своите сили од Унгарија[1], Јанош Запола бил признаен како крал на Унгарија под османлиски суверенитет, Австрија се согласила да плаќа 30.000 дукати годишно на Османлиите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nicolae Jorga: Gescchiste des Osmanichen, (trans: Nilüfer Epçeli) Yeditepe Yayınları, 2009, ISBN 975-6840-19-X volII,p.350-351