Прејди на содржината

Договор од Ерзурум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Договор од Ерзурум
Потпишан1823
1847
Потписници Османлиско Царство
Персија

Договорот од Ерзурум — мировен договор потпишан во 1823 година преку кој завршила Отоманско-персиската војна (1821–1823).

Во војната двете сили се сретнале во реонот на езерото Ван, а својата кулминација војната ја имала во Битката кај Ерзурум каде персиските сили победиле[1]. Во следните години имало неколку немири, но војната целосно завршила со потпишување на договор во Ерзурум каде и двете страни ги признале претходните граници без територијални измени[1].

Но во текот на 1830 година се случиле серија од гранични инциденти кои довеле до можност од нова војна меѓу двете земји. Велика Британија и Русија се понудиле да посредуваат, а вториот договор од Ерзурум бил потпишан на 31 мај 1847 година[2], според кој се предвидело спорната граница меѓу двете земји да биде набљудувана од гранична комисија. Оваа комисија немала голем успех. Конечно границата меѓу двете земји била утврдена во 1914 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 A Global Chronology of Conflict: From the Ancient World to the Modern Middle, Vol.III, ed. Spencer C. Tucker, 1140.
  2. Victor Prescott and Gillian D. Triggs, International Frontiers and Boundaries: Law, Politics and Geography (Martinus Nijhoff Publishers, 2008: ISBN 90-04-16785-4), p. 6.