Договор од Цариград (1736)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Договор од Цариград

1736
Потпишан1736
Потписници Османлиско Царство
Персија

Договорот од Цариград — мировен договор потпишан во 1736 година преку кој завршила Отоманско-персиската војна (1730–1736).

Според кој Османлиите го признале Надер Шах како легитимен во Персија[1], Кавказ бил отстапен на Персија а на персиските верници им било овозможено да одат на аџилак во Мека, кој бил под османлиска власт. Во следните години Надер ја презел целосно контролата над Персиската империја и се прогласил за шах. Двете земји војувале уште еднаш под негово раководство (1743-4746) која војна завршила без победник. По неговата смрт Османлиите ја нападнале територијата на Кавказ и повторно ја зазеле.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-03-06. Посетено на 2014-08-15.