Ѓузелџе Али-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓузелџе
Али
паша
Голем везир на Османлиската Империја
На должноста
1619–1621
Монарх Ахмед I
Претходник Окуз Мехмед-паша
Наследник Хусеин-паша Охридски
Лични податоци
Починал(а) 9 март 1621
Националност отоманска
Вероисповед исламска


Ѓузелџе Али-паша (Али-паша Убавиот, умрел на 9 март 1621 година), познат и како Челеби Али-паша или Истанкојлу Али-паша – отомански државник. Тој бил капудан-паша (адмирал на Отоманската морнарица) околу 1617 година и голем везир на Отоманската Империја од 1619 до 1621 година.[1]


Тој му бил син на Истанкојлу Ахмед-паша, отомански беглербег на Тунис.


Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. İsmail Hâmi Danişmend, Osmanlı Devlet Erkânı, Türkiye Yayınevi, İstanbul, 1971 (Turkish)


Политички функции
Претходник
Окуз Мехмед-паша
Голем везир
23 декември 1619 – 9 март 1621
Наследник
Хусеин-паша Охридски