Насух-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дамат
Насух
паша
Голем везир на Османлиската Империја
На должноста
1611–1614
Монарх Ахмед I
Претходник Кујуџу Мурат-паша
Наследник Окуз Мехмед-паша
Лични податоци
Роден(а) Ѓумурџина
Починал(а) 17 октомври 1614
Истанбул, Османлиска Империја
Националност отоманска
Сопружник Хатиџе Султан (ќерка на Ахмед I)
Вероисповед исламска


Насух-паша или Дамат Насух-паша – отомански политичар, голем везир на Отоманската Империја од 5 август 1614 година до 17 октомври 1614 година. [1] По потекло е Албанец од градот Ѓумурџина на турски Ѓумулџине, кој денес е во северна Грција. Оттаму доаѓа неговиот прекар Ѓумулџинели. Бил зет на отоманскиот султан Ахмет I кој го погубил заради своите реформи.

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. İsmail Hâmi Danişmend, Osmanlı Devlet Erkânı, Türkiye Yayınevi, İstanbul, 1971 (Turkish)


Политички функции
Претходник
Кујуџу Мурат-паша
Голем везир
5 август 1611 – 17 октомври 1614
Наследник
Окуз Мехмед-паша