Бендерли Али-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бендерли
Али
Паша
Бендерли Али-паша
Голем везир на Отоманското Царство
На должноста
23 март 1821 – 30 април 1821
Монарх Махмуд II
Претходник Сеид Али-паша
Наследник Хаџи Салих-паша
Лични податоци
Починал(а) 1821

Бендерли Али-паша (п. 1821) — отомански државник. Тој бил голем везир на Отоманското Царство од 23 март до 30 април 1821 година.[1] Во Цариград пристигнал на 21 април и формално на функцијата всушност бил само девет дена.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 İsmail Hâmi Danişmend, Osmanlı Devlet Erkânı, Türkiye Yayınevi, İstanbul, 1971, стр. 72. (турски)