Абдурахман Нуредин-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Абдурахман Нуредин
عبدالرحمن نور الدين پاشا

Паша
Abdurrahman Nureddin Pasha.jpg
Голем везир на Османлиската Империја
На должноста
2 мај 1882 – 12 јули 1882
Монарх Абдул Хамид II
Претходник Мехмед Саид-паша
Наследник Мехмед Саид-паша
Гувернер на Ајдинскиот Вилает
На должноста
1891–1893
Монарх Абдул Хамид II
Претходник Халил Рифат-паша
Наследник Хасан Фехми-паша
Лични податоци
Роден(а) 1833
Ќутахија, Ќутахиски Санџак, Худавендигарски Пашалак, Османлиска Империја
Починал(а) 1912
Константинопол, Константинополски Вилает, Османлиска Империја
Националност Османлија

Абдурахман Нуредин-паша, познат и како Нуредин-паша (1833, Ќутахија - 1912, Константинопол (сега Истанбул)), бил отомански државник. Тој беше голем везир на Османлиската Империја од 2 мај 1882 година до 12 јули 1882 година.[1][2] Негов зет бил турскиот музиколог Хусеин Садедин Арел, а неговиот внук бил Монир Нуредин Селчук, турскиот музичар по класика.

Живот[уреди | уреди извор]

Роден во Ќутахија во 1833 година, Абдурахман бил потомок на Гермијанидското беглукство, кои цветало во тоа подрачје по опаѓањето и евентуалниот пад на селџучкиот Римски султанат. Неговиот татко, Хаџи Али-паша, бил важен мештански службеник.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://rulers.org/rult.html#turkey
  2. Kastamonu Valisi Abdurrahman Nureddin Paşa', Abdurrahmanpaşa Lisesi web site