Јемишчи Хасан-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дамат Јемишчи
Хасан
Паша
Голем везир на Отоманското Царство
На должноста
22 јули 1601 – 4 октомври 1603
Монарх Мехмед III
Претходник Дамат Ибрахим-паша
Наследник Јавуз Али-паша
Лични податоци
Роден(а) 1535
Ругова, Отоманско Царство
Починал(а) 1603
Истанбул, Отоманско Царство
Националност Отоман
Сопружник Ајше Султан (в. 1602), ќерка на Мурад III
Роднини Султанзаде Мехмед-паша (внук)
Етничка припадност Турчин

Дамат Јемишчи Хасан-паша (турски: Yemişçi Hasan Paşa; 1535 — 1603 во Истанбул) — отомански државник и Голем везир на Отоманското Царство.

Хасан кој го поминал своето детство во Рогово, потоа заминал во Призрен, каде го завршил своето основно образование. Го продолжил своето образование на воената академија во Истанбул. По воената кариера, Хасан станал голем везир на Отоманското Царство од 1602 до 1603 година. Бил погубен од султанот Мехмед III во 1603 година.[1]

Се оженил со Ајше Султан (1570–1605), ќерка на Мурад III, на 5 април 1602 година. Претходно била омажена за Дамат Ибрахим-паша. Султанзаде Мехмед-паша бил негов внук.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Barkey, Karen (1997). Bandits and Bureaucrats: The Ottoman Route to State Centralization. Cornell University Press. стр. 203. ISBN 0-8014-8419-7. |access-date= бара |url= (help)
Политички функции
Претходник
Дамат Ибрахим-паша
Голем везир на Отоманското Царство
22 јули 1601 — 4 октомври 1603
Наследник
Јавуз Али-паша