Дамат Мехмед Али-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дамат
Мехмед Али
паша
Голем везир на Отоманското Царство
На должноста
3 октомври 1852 – 14 мај 1853
Монарх Абдул Меџит I
Претходник Мехмед Емин Али-паша
Наследник Мустафа Наили-паша
Лични податоци
Роден(а) 1813
Хемшин, Османлиско Царство (денес Турција)
Починал(а) 1868
Цариград, Османлиско Царство (денес Турција)
Сопружник Адиле-султан

Дамат Мехмед Али-паша ( 18131868) – отомански државник и дипломат. Голем везир бил од 3 октомври 1852 до 14 мај 1853, во предвечерието на Кримската војна.[1] Заедно со Мехмед Фуад-паша, Мехмед Емин Али-паша и Коџа Мустафа Решит-паша, бил еден од главните реформатори на танзиматското раздобје.

Мехмед али е роден во Хемшин, град на брегот на Црно МореЦрното Море во модерна Турција и бил од хемшинско етничко потекло. Бил син на цариградски дуќанџија и работел во преведувачката канцеларија на Османлиското Царство пред да стане отомански амбасадор во Обединетото Кралство на 26 години. Се оженил со принцезата Адиле-султан, ќерка на султанот Махмуд II, па станал "Дамат" (турски: зет) на Отоманската династија.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Countries T“. rulers.org.
  2. William L. Cleveland. "A History of the Modern Middle East", Westview Press, 2004, ISBN 0-8133-4048-9, p. 82.
Политички функции
Претходник
Мехмед Емин Али-паша
Голем везир на Отоманското Царство
1852–1853
Наследник
Мустафа Наили-паша