Прејди на содржината

Ибшир Мустафа-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ибшир Мустафа-паша (османски турски: ابشير مصطفى پاشا) — отомански државник со потекло од Абхазија, внук на управителот и бунтовник Абаза Мехмед-паша, и истакнат учесник бунтовник во Џелали. Тој бил голем везир на Отоманското Царство од 28 октомври 1654 до 11 мај 1655 година.[1] Тој исто ткак бил отомански управник на Дамаск (покраина) во 1649 година. Тој бил дамат (зет) во Отоманска династија, бидејќи бил оженет за отоманска принцеза.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Encyclopaedia of Islam, Brill Publishers, Leiden, s.v. "Ipshir Muṣṭafā Pasha".
Политички функции
Претходник
Софу Мехмед-паша
Отомански управник на Дамаск
1649
Наследник
'
Претходник
Коџа Дервиш Мехмед-паша
Отомански управник на Египет
28 октомври 1654 – 11 мај 1655
Наследник
Кара Мурат-паша