Чандарли Ибрахим-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чандарли Кара
Ибрахим
Паша
Голем везир на Отоманското Царство
На должноста
1421 – 15 август 1429
Монарх Мурат II
Претходник Бајазит-паша
Наследник Коџа Мехмед Нузамудин-паша
Лични податоци
Починал(а) 15 август 1429
Одрин, Отоманско Царство
Националност Османлии
Вероисповед ислам

Чандарли Ибрахим-паша, понекогаш нарекуван и Постариот, (починал на 15 август 1429) — отомански државник, кој бил Голем везир во време на владеењето на султанот Мурат II, во периодот од 1421 до 1429 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Тој бил третиот член на познатото семејство Чандарли кој станал Голем везир, по неговиот татко Чандарли Халил Хајредин-паша и неговиот брат Чандарли Али-паша. Неговиот син, Чандарли Халил-паша, и истоимен внук, Чандарли Ибрахим-паша Помладиот, исто така биле Големи везири.[1]

Во јули 1421 година, по убиството на Големиот везир Бајазит-паша, Чандарли Ибрахим-паша бил назначен за нов Голем везир. Учествувал во првите воени походи на султанот Мурат II

Починал на 15 август 1429 година во Едрене.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. İsmail Hâmi Danişmend, Osmanlı Devlet Erkânı, Türkiye Yayınevi, İstanbul, 1971, p. 9.
Политички функции
Претходник
Бајазит-паша
Голем везир
18 декември 1406 - 1413
Наследник
Коџа Мехмед Низамудин-паша