Абаза Сијавуш-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Абаза Сијавуш-паша
Голем везир на Османлиското Царство
На должноста
18 септември 1687 – 23 февруари 1688
Султан Сулејман II
Претходник Сари Сулејман-паша
Наследник Ајашли Исмаил-паша
Лични податоци
Роден(а) 1687
Абхазија
Починал(а) 23 февруари 1688
Цариград,  Османлиско Царство
Професија државник
Вероисповед ислам
Воена служба
Припадност  Османлиско Царство
Род Јаничар
Битки/војни Голема турска војна

Абаза Сијавуш-паша (1687 - 23 февруари 1688 во Цариград) — османлиски државник и Голем везир на империјата во периодот од 18 септември 1687 до 23 февруари 1688 година.

Османлискиот султан Мехмед IV бил доста невнимателен во врска со државните работи, особено со армијата. По поразите во Унгарија тој бил детониран, а за нов везир бил избран Абаза. Тој не бил успешен везир и не успеал да ги контролира војниците кои побарале дополнителни примања (традиционално по поставување на новиот султан на престолот), и бидејќи касата била празна ова предизвикало немири во градот. Јаничарите го убиле во неговата куќа на 23 февруари 1688 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Prof. Yaşar Yüce-Prof. Ali Sevim: Türkiye tarihi Cilt III, AKDTYKTTK Yayınları, İstanbul, 1991 p 199-201
Политички функции
Претходник
Сари Сулејман-паша
Голем везир на Османлиското Царство
18 септември 1687 – 23 февруари 1688
Наследник
Ајашли Исмаил-паша