Прејди на содржината

Коџа Мехмед Низамудин-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Османчишки/Амасјиски · Коџа
Мехмед Низамудин
Паша
Голем везир на Отоманското Царство
На должноста
28 август 1429 – 1438
Монарх Мурат II, Мехмед II
Претходник Чандарли Ибрахим-паша
Наследник Чандарли Халил-паша
Лични податоци
Починал(а) 1439
Османчик, Отоманско Царство
Националност Османлија
Вероисповед ислам

Коџа Мехмед Низамудин-паша, познат и како Османчишки или Амасјиски, (турски: Koca Mehmet Nizamüddin Paşa; починал во 1439) — отомански државник, кој бил Голем везир во периодот од 1429 до 1438 година.[1]

По извршувањето на функцијата Голем везир, се преселил во Османчик, каде што починал во 1439 година. Тој бил син на Имамзаде Халил-паша, кој исто така бил Голем везир.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. İsmail Hâmi Danişmend, Osmanlı Devlet Erkânı, Türkiye Yayınevi, İstanbul, 1971, p. 9.
Политички функции
Претходник
Чандарли Ибрахим-паша
Голем везир
28 август 1429 - 1438
Наследник
Чандарли Халил-паша