Прејди на содржината

Коџа Јусуф-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Коџа
Јусуф
Паша
Коџа Јусуф-паша во 1788 година
Голем везир на Отоманското Царство
На должноста
25 јануари 1786 – 28 мај 1789
Монарх Абдул Хамид I
Селим III
Претходник Шахин Али-паша
Наследник Мејит Хасан-паша
На должноста
12 февруари 1791 – средина на 1792
Монарх Селим III
Претходник Челебизаде Шериф Хасан-паша
Наследник Мелек Мехмед-паша
Лични податоци
Роден(а) Цариград
Починал(а) 1829
Чанаккале

Коџа Јусуф-пашаотомански државник, кој бил голем везир на Отоманското Царство во два наврати.[1] Тој бил од грузиско потекло, но ја променил верата, а исто така служел и како управител на Пелопонез.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. İsmail Hâmi Danişmend, Osmanlı Devlet Erkânı, стр. 172 ff. Türkiye Yayınevi (Istanbul), 1971. (турски)
  2. The decline and fall of the Ottoman Empire By Alan Palmer, pg. 52