Атик Али-паша џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Атик Али-паша џамија
Gazi Atik Ali Paşa Camii
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Координати41°00′31″ N; 28°58′14″ E / 41.008720° СГШ; 28.970550° ИГД / 41.008720; 28.970550
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типЏамија
Архитектонски стилОтоманска архитектура
Поставен темел1496
Завршен1497
Особености
Минариња1

Атик Али-паша џамија (турски: Gazi Atik Ali Paşa Camii) — џамија која се наоѓа во Фатих, Истанбул, Турција. Оваа џамија е една од најстарите отомански џамии во градот, која била изградена во 1496 година од страна на Големиот визер Атик Али-паша, во времето на Бајазит II. Џамијата се наоѓа во непосредна близина на Капаличарши, некогашниот форум на Теодосиј и Нуруосманлиската џамија.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°00′31″ N; 28°58′14″ E / 41.008720° СГШ; 28.970550° ИГД / 41.008720; 28.970550