Џамија Зејнеп-султан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Зејнеп-султан
Zeynep Sultan Camii
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Припадностислам
Осветен1769
Архитектонски опис
Архитект(и)Мехмет Тахир Ага
Архитектонски типџамија
Особености
Минариња1

Џамија Зејнеп-султан (турски: Zeynep Sultan Camii) — џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција. Оваа џамија била изградена во 1769 година од страна на архитектот Мехмет Тахир-ага.