Ортаќој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон џамијата Ортаќој, која се наоѓа на Босфорот
Џамијата и Босфорскиот мост
Палатата Есма Султана е поранешна кралска резиденција. Овој објект бил изграден во времето на султан Абдул Азис (1830-1876) во 1875 до година и посветен на неговата ќерка Есма Султана.[1]

Ортаќој (турски: Ortaköy) е округ којшто се наоѓа во Истанбул, Турција. Во минатот Ортаќој било село, оддалечено на само неколку километри од градот. Административно, округот се наоѓа во Бешикташ, односно на европската страна од градот. Покрај Ортаќој минува Босфорскиот мост.

Денеска, Ортаќој е место односно дом за голем број на етнички грци, ерменци, евреи и Турци. Ортаќој е позната туристичка атракција по своите уметнички галерии, барови, ресторани итн. Овде се наоѓа познатата Ортаќој-џамија, која е сместена на самиот брег на Босфорот. Освен џамијата, познати објекти во Ортаќој се и:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Marmara Hotels: The Marmara Esma Sultan Events Venue“. Архивирано од изворникот на 2012-04-21. Посетено на 2009-12-26.