Саат кула Долмабахче

Координати: 41°02′15.39″N 28°59′47.17″E / 41.0376083° СГШ; 28.9964361° ИГД / 41.0376083; 28.9964361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Саат кула Долмабахче
Dolmabahçe Saat Kulesi
Карта
Општи податоци
ВидСаат кула
СтилОсманлиска Необарок
МестоИстанбул, Турција
АдресаДолмбахче,
Координати41°02′15.39″N 28°59′47.17″E / 41.0376083° СГШ; 28.9964361° ИГД / 41.0376083; 28.9964361
Почната1890
Завршена1895
Технички податоци
Катови4
Проектирање и изградба
АрхитектСаркис Балјан

Саат кулата Долмабахче (турски: Dolmabahçe Saat Kulesi) е саат кула која се наоѓа во Истанбул, Турција во дворот на истоимената палата. Кулата била изградена во времето на османлискиот султан Абдул Хамид II (1842-1918), а конструирана од страна на познатиот архитект од ерменско потекло, Саркис Балјан, во периодот од 1890 до 1895 година. Во близина на кулата и палатата се наоѓа и џамијата Долмабахче. Кулата е изградена во стил на необарок, и истата е виска 27 метри.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]