Саат кула Етфал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Саат кула Етфал
Etfal Hastanesi Saat Kulesi
Карта
Општи податоци
ГрадИстанбул
ЗемјаТурција

Саат кулата Етфал (турски: Etfal Hastanesi Saat Kulesi) е саат кула која се наоѓа во дворот на истоимената болница, во Шишли, Истанбул, Турција - на европската страна од градот. Таа била изградена во времето на Абдул Хамид II (владеел од 1876-1909), а нејзин архитект бил Мехмет Шукру бег.

Кулата е висока 20 метри, а како главен материјал којшто бил користен при нејзината изградба е мермерот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]