Сулејман Демирел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сулејман Демирел
Süleyman Demirel
9-ти Претседател на Турција
На должноста
16 мај 1993 – 16 мај 2000
Премиер Тансу Чилер
Неџметин Ербакан
Месут Јилмаз
Булент Еџевит
Претходник Тургут Озал
Наследник Ахмед Сезер
Премиер на Турција
На должноста
20 ноември 1991 – 16 мај 1993
Претседател Тургут Озал
Претходник Месут Јилмаз
Наследник Ердал Инонју
На должноста
12 ноември 1979 – 12 септември 1980
Претседател Фахри Корутурк
Кенан Еврен
Претходник Булент Еџевит
Наследник Булент Улусу
На должноста
21 јули 1977 – 5 јануари 1978
Претседател Фахри Корутурк
Претходник Булент Еџевит
Наследник Булент Еџевит
На должноста
31 март 1975 – 21 јуни 1977
Претседател Фахри Корутурк
Претходник Сади Ирмак
Наследник Булент Еџевит
На должноста
27 октомври 1965 – 16 март 1971
Претседател Кемал Ѓузел
Џевдет Сунај
Претходник Суат Хајри Ургуплу
Наследник Нихат Ерим
Лични податоци
Роден(а) 1 ноември 1924(1924-11-01)(99 г.)
Атабеј
Починал(а) 17 јуни 2015
Анкара
Националност Турчин
Установа Технички универзитет
Вероисповед ислам

Сулејман Демирел (турски: Süleyman Demirel) (1 ноември 1924 во Атабеј[1]- 17 јуни 2015, Анкара) е турски политичар.

Биографија[уреди | уреди извор]

Бил Клинтон и Демирел, 1999

Демирел завршил на Техничкиот универзитет во Истанбул во 1948 година. Во текот на 1968 година влегол во политичкиот живот на земјата и бил избран за пратеник во турскиот парламент од партијата на справедноста. По три години застанал на чело на партијата, а на 27 октомври 1965 година тој станал најмладиот премиер на Турција. Во текот на својот мандат водел политика на зближување на земјата кон НАТО, а во меѓу време вовел редица реформи за развој на селското стопанство.

Во текот на есента 1979 година бил повторно избран за премиер, но следната година во текот на септември бил извршен воен преврат, па на Демирел му било забрането да се занимава со политика.

Во текот на 1987 година, тој повторно станал премиер, а во 1993 година станал претседател на Турција, и на таа функција останал до 2000 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kahraman, A., Islamkoylu Suleyman, Ankara 1998, ISBN 9755840141