Тансу Чилер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тансу Чилер
Tansu Çiller
Премиер на Турција
На должноста
25 јуни 1993 – 6 март 1996
Претседател Сулејман Демирел
Претходник Сулејман Демирел
Наследник Месут Јилмаз
Лични податоци
Роден(а) 23 октомври 1944(1944-10-23)(79 г.)
Истанбул, Турција
Партија Демократска партија
Сопружник Озер Чилер
Установа Универзитет Богазичи

Тансу Чилер (турски: Tansu Penbe Çiller) (9 октомври 1946 во Истанбул} е турски политичар и Премиер на Турција во периодот од 1993 до 1996 година. Таа е единствената жена, која досега била на функцијата премиер на Турција.

Во текот на нејзиното управување, на 31 декември 1995 година стапил во сила царинскиот сојуз помеѓу Турција и ЕУ. Во нејзино време била модернизирана турската армија и истата се претворила во една од најсилните војски во светот. Успеала да ги убеди САД и ЕУ дека Курдската работничка партија треба да биде вклучена во списокот на меѓународните терористички организации.

Наводи[уреди | уреди извор]