Ахмед Сезер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ахмед Неџат Сезер
Ahmet Necdet Sezer
10-ти Птетседател на Турција
На должноста
16 мај 2000 – 28 август 2007
Премиер Булент Еџевит
Абдула Ѓул
Реџеп Таип Ердоган
Претходник Сулејман Демирел
Наследник Абдула Ѓул
Лични податоци
Роден(а) 13 септември 1941(1941-09-13)(82 г.)
Афјонкарахисар , Турција
Сопружник Семра Сезер
Установа Анкарски универзитет

Ахмед Сезер (турски: Ahmet Necdet Sezer) (13 септември 1941 во Афјонкарахисар} е турски политичар и претседател на Турција во периодот од 2000 до 2007 година.

Матурирал во 1958 година во родниот град. Тој завршил право на Анкарскиот универзитет. Во текот на 1983 година станал судија, а подоцна станал уставен судија. Во 1998 година станал претседател на Уставниот суд.

На 5 мај 2000 година бил избран за претседател на Турција од страна на Турскиот парламент. Во текот на својот мандат, тој помилувал повеќе од 260 затвореника.