Технички универзитет (Истанбул)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Истанбулски технички универзитет
ГеслоAsırlardır Çağdaş
На македонски
Пионер низ вековите
ВидДржавен универзитет
Основан1773[1]
Доделени средства
-
ПретседателПроф. Д-р Мухамед Шахин[2]
Студенти22,280[3]
Додипломци14,958[3]
Постдипломци5,887[3]
МестоИстанбул[4], Турција
--
Бои-
СпортовиВтора кошаркарска турска лига
МаскотаПчела
ПрипадностEUA[5], TIME[6], CESAER Association[7], EAIE[8] ATHENS[9]
www.itu.edu.tr/
Податотека:-

Техничкиот универзитет во Истанбул (ITU, турски: İstanbul Teknik Üniversitesi) е меѓународен технички универзитет кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Тој е третиот најстар технички универзитет на светот[10] посветен на инженерските и општествените науки. Во Турција е една од најзначајните образовни институции. Унинверзитетот бил основан во 1773 година, во времето на султанот Мустафа III, како "Mühendishane-i Bahr-i Hümayun. Во 1795 година, училиштето било проширено.

See also[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Official links[уреди | уреди извор]

Карти[уреди | уреди извор]


Координати: 41°06′20″ N; 29°01′25″ E / 41.10548° N; 29.02365° E / 41.10548; 29.02365