Прејди на содржината

Технички универзитет (Истанбул)

Координати: 41°06′20″N 29°01′25″E / 41.10548° СГШ; 29.02365° ИГД / 41.10548; 29.02365
Од Википедија — слободната енциклопедија
Истанбулски технички универзитет
ГеслоAsırlardır Çağdaş
На македонски
Пионер низ вековите
ВидДржавен универзитет
Основан1773[1]
Доделени средства
-
ПретседателПроф. Д-р Мухамед Шахин[2]
Студенти22,280[3]
Додипломци14,958[3]
Постдипломци5,887[3]
МестоИстанбул[4], Турција
--
Бои-
СпортовиВтора кошаркарска турска лига
МаскотаПчела
ПрипадностEUA[5], TIME[6], CESAER Association[7], EAIE[8] ATHENS[9]
www.itu.edu.tr/
Податотека:-

Техничкиот универзитет во Истанбул (ITU, турски: İstanbul Teknik Üniversitesi) е меѓународен технички универзитет кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Тој е третиот најстар технички универзитет на светот[10] посветен на инженерските и општествените науки. Во Турција е една од најзначајните образовни институции. Унинверзитетот бил основан во 1773 година, во времето на султанот Мустафа III, како "Mühendishane-i Bahr-i Hümayun. Во 1795 година, училиштето било проширено.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.itu.edu.tr/?itu-hakkinda/tarihce
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2007-08-07. Посетено на 2010-01-10.
  3. 3,0 3,1 3,2 „архивски примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2009-07-11. Посетено на 2010-01-10.
  4. http://www.itu.edu.tr/en/?contact
  5. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-07-05. Посетено на 2010-01-10.
  6. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-07-05. Посетено на 2010-01-10.
  7. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-07-05. Посетено на 2010-01-10.
  8. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-07-05. Посетено на 2010-01-10.
  9. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-07-05. Посетено на 2010-01-10.
  10. „World Oldest Universities“. Архивирано од изворникот на 2009-01-17. Посетено на 2010-01-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Official links[уреди | уреди извор]

Карти[уреди | уреди извор]


41°06′20″N 29°01′25″E / 41.10548° СГШ; 29.02365° ИГД / 41.10548; 29.02365