Агри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Агри
Ağrı
Агри is located in Турција
Агри
Агри
Координати: 39°43′07″N 43°03′03″E / 39.71861° СГШ; 43.05083° ИГД / 39.71861; 43.05083Координати: 39°43′07″N 43°03′03″E / 39.71861° СГШ; 43.05083° ИГД / 39.71861; 43.05083
ЗемјаТурција
ПокраинаАгри
Управа
 • ГрадоначалникХасан Арслан (AKP)
Површина[1]
 • Округ1.497,27 км2 (57,810 ми2)
Население (2012)[2]
 • Градскo107.839
 • Округ145.359
 • Округ густина0,97/км2 (2,5/ми2)
Мреж. местоagri.bel.tr

Агри (турски: Ağrı, курдски: Qerekose) е град во источна Турција и административен центар на покраината Агри. Сместен е недалеку од границата со Иран. Населението брои 107.839 жители (2012).

Историја[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Површина на областите (со езера) во км²“. База на обласна статистика. Статистички завод на Турција. 2002. Посетено на 2013-03-05. (турски)
  2. „Население на покраинските/окружните центри и паланки/села во 2012 г.“. База на податоци за населението по системот ABPRS. Статистички завод на Турција. Посетено на 2013-02-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]