Кемер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кемер
Град
Поглед на пристаништето на Кемер
Поглед на пристаништето на Кемер
Местоположба на Кемер во Турција
Местоположба на Кемер во Турција
Country Турција
РегионСредоземје
ПокраинаАнталија
Управа
 • MayorMustafa Gül (MHP)
Површина[1]
 • District467,75 км2 (18,060 ми2)
Надм. вис.&100000000000000040000004 м
Население (2012)[2]
 • Градскo22.732
 • District41.268
 • District густина0,88/км2 (2,3/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Postal code07x xx
Повик. бр.(0090)+ 242+814xxxx
Licence plate07 K XXXX
Мреж. местоwww.kemer.bel.tr

Кемер е одморалиште и област на провинцијата Анталија на медитеранскиот брег на Турција, 40 километри, западно од градот Анталија, на турската ривиера.

Кемер е во Анталискиот Залив, 53 километри на морското крајбрежје во подножјата на западните Таур планини. Брегот има типична средоземна топла и сува клима и топло море. До почетокот на 1980-тите години ова била тивка рурална област, но денес градот Кемер и крајбрежните села во областа играат многу важна улога во туризмот во Турција .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Површина на областите (со езера) во км²“. База на обласна статистика. Статистички завод на Турција. 2002. Посетено на 2013-03-05. (турски)
  2. „Население на покраинските/окружните центри и паланки/села во 2012 г.“. База на податоци за населението по системот ABPRS. Статистички завод на Турција. Посетено на 2013-02-27.