Аланија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аланија
District
A colorful city with red roofs rising out from a curving harbor with blue water and cruise ship docked by a long pier.
Пристаниште на Аланија и градски центар
A dark-yellow circular seal with a smaller circle inside it that portrays a fortified tower and wall behind blue waves. The smaller circle is enclosed by a black two-headed bird with the text T.C. above and Alanya Belediyesi below.
Амблем
The word Alanya in blue text except for the letter Y which is elongated and in yellow.
Амблем
Прекар(и): Güneşin Gülümsediği Yer
("Where the Sun Smiles")
Country Турција
РегионMediterranean
ПокраинаAntalya
Incorporated1872
Управа
 • ВидStrong Mayor-Council
 • MayorAdem Murat Yücel (MHP)
 • GovernorDr. Hasan Tanrıseven
Површина[1]
 • Област1.598,51 км2 (61,719 ми2)
Надм. вис.{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „–“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „–“
}}
0–250 м
Население (2012)[2]
 • Градскo104.573
 • District264.692
 • District густина1,7/км2 (4,3/ми2)
ДемонимAlanyalılar
Часовен појасFET (UTC+3)
Postal code07400
Повик. бр.+90 242
Licence plate07
Мреж. местоwww.alanya.bel.tr
www.alanya.gov.tr

Аланија — град и одморалиште и составен дел на покраината Анталија на јужниот брег на Турција, во средоземниот регион на земјата, 138 километри источно од градот Анталија. Според пописот на Турција во 2010 година, градот имал население од 98.627 жители, додека областа која го вклучува градот и неговиот населен регион имала површина од 1588,51 км 2 и 248.286 жители.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Површина на областите (со езера) во км²“. База на обласна статистика. Статистички завод на Турција. 2002. Посетено на 2013-03-05. (турски)
  2. „Население на покраинските/окружните центри и паланки/села во 2012 г.“. База на податоци за населението по системот ABPRS. Статистички завод на Турција. Посетено на 2013-02-27.
  3. „Statistical Institute page for Antalya“. Address Based Population Registration System (ABPRS) Database. Turkish Statistical Institute. 2011. Посетено на August 24, 2011.[мртва врска][мртва врска]