Термес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Термес или Пермес во грчката митологија бил бог на реките.

Митологија[уреди | уреди извор]

Термес бил речен бог во Беотија во централна Стара Грција. Неговата река извиралала на планината Хеликон, протекувала на северната страна на крајот од градот Аскра и се вливала во езерото Копаис. Најважното е дека соседните реки биле Кефис на северозапад , Лам на југ, Исмен на југоисток и Плејист (или Плист) на запад. Неговите родители најверојатно биле Океан и Тетија, а според Паусанија, ќерката му била Аганипа. Му се препишуваат и ќерките: Аскра, Либетријада и Петра (Либетриде), Еуфема, Телфуса и Тисба.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. -{theoi.com: Termessos}-, Приступљено 25. 4. 2013.

Поврзано[уреди | уреди извор]