Римска провинција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Римска Империја под Август (31 п.н.е. – 14 н.е.). Жолта: 31 п.н.е. темно зелена 31–19 п.н.е., светло зелена 19–9 п.н.е., бледо зелена 9–6 п.н.е. вив: клиент држави
Римската Империја под Адријан (125) покажувајќи ги провинциите како тогаш организирани

Римските провинции (латински: provincia, pl. provinciae) — административни области на Стариот Рим надвор од Римска Италија, кои биле контролирани од Римјаните под Римската Република, а подоцна и Римската Империја. Секоја провинција била управувана од Римјанин назначен за гувернер.[1]

Со векови била најголемата административна единица на странските поседи на Стариот Рим.[1] Со административната реформа иницирана од Диоклецијан, таа станала трето ниво на административната поделба на Римската Империја, или подобро кажано, поделба на царските епархии (за возврат поделби на царските префектури).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Le province romane“ (италијански). Посетено на 20 ноември 2021. (италијански)