Сенека Помладиот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Луциј Анеј Сенека
Seneca-berlinantikensammlung-1.jpg
Сенека Помладиот
Роден(а)ц. 4 п.н.е.
Кордоба, Хиспанија
Починал(а)65 (на 68–69 г.)
Рим
НационалностРимјанско
Други имињаСенека Помладиот, Сенека
ПериодАнтичка филозофија
ПодрачјеЗападна Филозофија
ШколаСтоицизам

Луциј Анеј Сенека, познат како Сенека Помладиот (латински: Lucius Annaeus Seneca, 4 п.н.е. - 65) — римски државник, поет, драматург и филозоф.

Животопис[уреди | уреди извор]

Сенека се родил во Кородба, во богато семејство, така што почетното образование го стекнал во Рим. Подоцна станал учител и советник на императорот Нерон. Тој наследил голем имот, но самиот го зголемил богатството уште повеќе. Поради учеството во Пизоновата завера против Нерон, тој бил осуден на смрт и бил принуден да си ги пресече вените.[1][2]

Книжевно творештво[уреди | уреди извор]

Сенека бил учен и сестрано надарен човек, голем мислител и плоден писател кој пишувал поезија и проза. Од неговото богато творештво се сочувани следниве дела:[1]

  • „Дијалози“ (во 12 книги) кои содржат разговори за среќниот живот, душевниот мир, гневот, краткотрајноста на животот, итн.
  • „Писма до Луцилиј“ (20 книги) - 124 писма со морална содржина во кои дава упатства за добар живот.
  • Тој е автор и на девет трагедии.

Филозофски погледи[уреди | уреди извор]

Во својата книга „За природата“ го разгледувал прашањето зошто нивото на океаните останува исто покрај непрекинатиот прилив на вода од реките и дождовите. Тој сметал дека мора да постои некој механизам со кој водата од морињата се враќа во воздухот и на копното и како објаснување ја понудил првата верзија на хидролошкиот циклус.


  1. 1,0 1,1 „Lucije Anej Seneka“, во: Rimska lirika. Beograd: Rad, 1964, стр. 101.
  2. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 142.