Плутарх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Плутарх
Plutarch of Chaeronea-03.jpg
Plutarch's bust at Chaeronea, his home town.
Роден/а о. 46 г.
Херонеја, Беотија
Починат/а о. 120 г.
Делфи, Фокида
Занимање Биограф, есеист, свештеник, амбасадор
Предмет Биографија
Книжевно движење Старогрчка книжевност

Плутарх (старогрчки: Πλούταρχος, Ploútarkhos; откако станува граѓанин на Стариот Рим, Лукиус Местриус Плутархус (Λούκιος Μέστριος Πλούταρχος); о. 46 – о. 120)[1] бил старогрчки биограф и есеист, чии најпознати дел се Напоредни животописи и Моралија.[2] Го вбројуваат меѓу[3] средните платонисти. Плутарх пишувал на старогрчки, но за старогрчка и римска публика.[4]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lamberton, Robert. Plutarch. New Haven: Yale University Press, 2001.[се бара страница]
  2. „Plutarch“. Oxford Dictionary of Philosophy.
  3. Dillon, John M. Middle Platonists: 80 BC to AD 220. Cornell University Press, 1996. p.184 ff.
  4. Stadter, Philip A. (2015). Plutarch and His Roman Readers. Oxford University Press. стр. 69. ISBN 9780198718338. https://books.google.com/books?id=ExCaBQAAQBAJ. конс. 4 февруари 2015 г. „Иако Плутарх пишувал на старогрчки и од старогрчка гледна точка, [...] пишувал и за грчката, но и за римската публика.“ 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]