Хорациј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Квинт Флах Хорациј (65 година п.н.е. - 8 година п.н.е.) е еден од најважните автори од тој период, голем римски поет. Меѓу најзначанјите списи на Стариот Рим но и на сите времиња се вбојува неговата „Арс поетика“.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со:
Викиизвор
Викиизворот на латински има изворна содржина поврзана со оваа статија:
Викиизвор
Викиизворот на англиски има изворна содржина поврзана со оваа статија: