Прејди на содржината

Алкеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алкеј


Алкеј (621 п.н.е. - 560 п.н.е.) - старогрчки поет.

Животопис

[уреди | уреди извор]

Алкеј живеел во Митилена, на островот Лезбос и бил современик на поетесата Сафо. Тој ги измислил алкејскиот стих и алкејската строфа.[1][2]

Творештво

[уреди | уреди извор]
  1. „Objašnjenja“, во: Rimska lirika. Beograd: Rad, 1964, стр. 107.
  2. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 132.