Алкеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Алкеј (621 п.н.е. - 560 п.н.е.) - старогрчки поет.

Биографија[уреди | уреди извор]

Алкеј живеел во Митилена, на островот Лезбос.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Objašnjenja“, во: Rimska lirika. Beograd: Rad, 1964, стр. 107.