Ревматизам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ревматизам
Класификација и надворешни извори
Специјалност Ревматологија[*]
МКБ-10 M79.0
МКБ-9 729.0
MeSH D012216

Ревматизамот е болест која се јавува кај коските и мускулите. Болеста се лекува со первматични лекови и топли бањи, но не секогаш има резултат.