Прејди на содржината

Мецена

Од Википедија — слободната енциклопедија

Гај Мецена (латински: Gaius Maecenas, 15 април 68 п.н.е. - 8) - римски државник.

Биста на Гај Мекена во Ирска

Животопис

[уреди | уреди извор]

Мецена му бил советник и пријател на императорот Октавијан Август и се чувствувал почестен поради тоа што императорот живеел со неговата жена.[1] Исто така, тој бил пријател и покровител на повеќе римски поети, како Вергилиј, Хорациј, Секст Проперциј итн. Оттука, неговото презиме денес се користи како синоним за секој покровител на уметноста.[2]

  1. Јован Дучић, Благо Цара Радована (друго издање). Београд: Laguna, 2018, стр. 151.
  2. „Objašnjenja“, во: Rimska lirika. Beograd: Rad, 1964, стр. 107.