The Latin Library

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

The Latin Library (Латинска библиотека) е веб-сајт кој собира латински дела во јавниот домен. Добиени се од разни извори. Многу од нив се скенирани и форматирани од книги. Други се симнати од разни веб-сајтови на Интернет (од кои многу пак сега не можат да се најдат). Од поскорешните додадени дела, нејвеќето се придонеси на корисници ширум светот. Текстовите не се наменети за истражувачки цели, ниту како критични изданија. На veb-сајтот нема преводи. Го одржува Вилијам Л. Кери, Esq., од Ферфекс, Вирџинија, и е дел од поголемиот веб-сајт „Ad Fontes Academy[1].

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Надворешна врска[уреди | уреди извор]