Прокопиј Кесариски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Прокопиј Кесариски (латински: Procopius Caesarensis, грчки: Προκόπιος ὁ Καισαρεύς; околу 500 - околу 565) бил познат византиски историчар од Палестина. Го придружувал генералот Беласариус во војните на царот Јустинијан I. Тој претставува главен историчар за случувањата во 6 век. Ги пишува делата Војните на Јустинијан, Градбите на Јустинијан, како и славната Тајна историја. Тој се смета за последен голем историчар на античкиот свет.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Текстови на Прокопиј[уреди | уреди извор]

Wikisource
Викиизвор има оригинални дела од или за:

Други извори[уреди | уреди извор]

This article is based on an earlier version by James Allan Evans, originally posted at Nupedia.