Котор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Котор

Котор е крајбрежен град во југоисточниот дел на Црна Гора. Населението на градот е 13 510. Градот е еден од објектите на светското наследство на УНЕСКО. Помеѓу 1420 и 1797 Котор и околината би под власт на Венецијанската република и од овие причини на овие простори се среќава и архитектурата од овие народи.