Прејди на содржината

Шумутница (Митрашинци)

Координати: 41°46′32″N 22°44′21″E / 41.77556° СГШ; 22.73917° ИГД / 41.77556; 22.73917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шумутница

Карта

Местоположба 41°46′32″N 22°44′21″E / 41.77556° СГШ; 22.73917° ИГД / 41.77556; 22.73917
Основни податоци
Место Митрашинци
Општина Берово
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Шумутницанаселба од римското време. Најдени се згура од топена железна руда и фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069