Шабанско Градиште (Берово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шабанско Градиште
археолошко наоѓалиште
Шабанско Градиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Шабанско Градиште
Шабанско Градиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°42′41″N 22°51′46″E / 41.71139° СГШ; 22.86278° ИГД / 41.71139; 22.86278Координати: 41°42′41″N 22°51′46″E / 41.71139° СГШ; 22.86278° ИГД / 41.71139; 22.86278
Основни податоци
Име Шабанско Градиште
Место Берово
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Шабанско Градиштеградиште од доцноантичкото време. На местото каде што Ратевска Река се влева во вештачкото езеро, на еден висок рид што има зарамнет простор од 150x100m се гледаат остатоци од населба заштитена со бедем. На површината се среќаваат кршени камења и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069