Ковачка Чука (Владимирово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ковачка Чука
археолошко наоѓалиште

Карта

Местоположба 41°42′36″N 22°47′34″E / 41.71000° СГШ; 22.79278° ИГД / 41.71000; 22.79278Координати: 41°42′36″N 22°47′34″E / 41.71000° СГШ; 22.79278° ИГД / 41.71000; 22.79278
Основни податоци
Место Владимирово
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Ковачка Чукасредновековно градиште. Се наоѓа на 4 километри јужно од селото, на висока чука со доминантна положба, обрасната во борова шума.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069