Гробишта (Мачево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта

Карта

Местоположба 41°44′54″N 22°47′40″E / 41.74833° СГШ; 22.79444° ИГД / 41.74833; 22.79444Координати: 41°44′54″N 22°47′40″E / 41.74833° СГШ; 22.79444° ИГД / 41.74833; 22.79444
Основни податоци
Место Мачево
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Гробишта — археолошко наоѓалиште во близина на селото Мачево, Беровско. Претставува старохристијанска црква со некропола. На 3 километри северозападно од селото, на висока тераса што се издига над Голем Дол се гледаат темели од мала старохристијанска црква со димензии од 8 × 5 метри. Околу неа се откриени гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069