Могилка (Владимирово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Могилка
археолошко наоѓалиште
Могилка is located in Археолошки локалитет во Македонија
Могилка
Могилка
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°42′36″N 22°47′34″E / 41.71000° СГШ; 22.79278° ИГД / 41.71000; 22.79278Координати: 41°42′36″N 22°47′34″E / 41.71000° СГШ; 22.79278° ИГД / 41.71000; 22.79278
Основни податоци
Име Могилка
Место Владимирово
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Могилкамогила од доцноантичкото време. Се наоѓа високо во планинскиот предел Џумајата, под ридот Чука. Могилата има пречник во основата од 15 метри и височина од 2 метри.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069