Ѓузелџе (Владимирово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓузелџе is located in Македонија
Ѓузелџе
Местоположба на Ѓузелџе во Македонија
Местоположба 41°42′36″N 22°47′34″E / 41.71000° СГШ; 22.79278° ИГД / 41.71000; 22.79278Координати: 41°42′36″N 22°47′34″E / 41.71000° СГШ; 22.79278° ИГД / 41.71000; 22.79278
Основни податоци
Место Владимирово
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Ѓузелџе — старохристијанска црква. Во близината на наоѓалиштето Градиште, на еден зарамнет простор се гледаат темели од црква со димензии од 13 × 7 метри. Околу неа има многу фрагменти од покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069