Црква (Двориште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква

Карта

Местоположба 41°35′23″N 22°55′11″E / 41.58972° СГШ; 22.91972° ИГД / 41.58972; 22.91972Координати: 41°35′23″N 22°55′11″E / 41.58972° СГШ; 22.91972° ИГД / 41.58972; 22.91972
Основни податоци
Место Двориште
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Црква — старохристијанска црква. Во центарот на селото се наоѓа градежен материјал од мала црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069