Куќата (Берово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куќата
археолошко наоѓалиште
Куќата is located in Археолошки локалитет во Македонија
Куќата
Куќата
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°42′41″N 22°51′46″E / 41.71139° СГШ; 22.86278° ИГД / 41.71139; 22.86278Координати: 41°42′41″N 22°51′46″E / 41.71139° СГШ; 22.86278° ИГД / 41.71139; 22.86278
Основни податоци
Име Куќата
Место Берово
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Куќатанаселба од римското време. На околу 6 километри источно од Берово, во планинските предели, во нивата на К. Кускинци се среќаваат фрагменти од питоси и керамички садови, а биле најдени и римски монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069