Св. Архангел Михаил (Берово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Архангел Михаил
археолошко наоѓалиште
Св. Архангел Михаил is located in Македонија
Св. Архангел Михаил
Местоположба на Св. Архангел Михаил во Македонија
Местоположба 41°42′41″N 22°51′46″E / 41.71139° СГШ; 22.86278° ИГД / 41.71139; 22.86278Координати: 41°42′41″N 22°51′46″E / 41.71139° СГШ; 22.86278° ИГД / 41.71139; 22.86278
Основни податоци
Место Берово
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (јама).svg јама


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Архангел Михаил — пронајдени се средновековни јами. Во дворот на манастирот, во 1974 год., при нивелирањето на теренот се откриени четири јами од кои три се истражени од Заводот и музеј во Штип. Јамите имале стопански карактер, односно служеле за складирање на жито (амбари).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069