Терзиевец (Русиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Терзиевец is located in Македонија
Терзиевец
Местоположба на Терзиевец во Македонија
Местоположба 41°42′33″N 22°47′36″E / 41.70917° СГШ; 22.79333° ИГД / 41.70917; 22.79333Координати: 41°42′33″N 22°47′36″E / 41.70917° СГШ; 22.79333° ИГД / 41.70917; 22.79333
Основни податоци
Место Русиново
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Терзиевецнаселба од доцноантичкото време. На 1 километар западно од Петрово Брдо, на простор од околу 200 × 200 метри има многу остатоци од покривни ќерамиди, фрагменти од керамички садови, како и грамади од кршен камен изваден од темелите на стари објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069