Жизница (Ратево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жизница
археолошко наоѓалиште
Жизница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Жизница
Жизница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°40′59″N 22°51′00″E / 41.68306° СГШ; 22.85000° ИГД / 41.68306; 22.85000Координати: 41°40′59″N 22°51′00″E / 41.68306° СГШ; 22.85000° ИГД / 41.68306; 22.85000
Основни податоци
Име Жизница
Место Ратево
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Жизницанаселба од доцноантичкото време. Се наоѓа во пределот на Сливница и во близината на локалитетот Градиште II. На простор од околу 200 x 100 метри се среќаваат парчиња од покривни ќерамиди и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069